Jak se propojit s textem, a jak správně interpretovat píseň?

Jak se propojit s textem, a jak správně interpretovat píseň?

Při lekcích si nezřídka všímám, že moji žáci mají často jen malou představu o tom, co se děje v písni, kterou zpívají. Někdy se nechají unést jen krásnou melodií a text je pro ně trošku upozaděn, což je pochopitelné, protože hezkou melodii se naučíme velmi rychle, ale pochopit význam textu písně, a jak ji interpretovat trvá už mnohem déle.

Když se zamyslíme nad tím, co dělat při zpěvu, co se týče techniky – najdeme si v jakém rozsahu je píseň, jaké tam jsou vysoké nebo hluboké tóny, a jako zpěvák se chci ujistit v tom, že tyto tóny zazpívám krásně a čistě, že použiju správnou dechovou oporu, což je samozřejmě velmi důležité. Ale pokud vaše píseň nemá obsah, to znamená, že víte o čem ta píseň zhruba je, ale nejdete do hloubky textu a významu té písně, tak když tu píseň budete zpívat, tak tomu stále bude něco chybět…

Být skvělým zpěvákem není jen o tom, umět píseň zazpívat čistě a naučit se slova, ale je hlavně o tom umět píseň vyprávět jako svůj vlastní příběh, používat správné frázování, výslovnost a dynamiku – tomu se říká interpretace. :-) Je velmi důležité umět píseň svým posluchačům zprostředkovat tak, aby jim píseň dávala smysl a měli z vás pocit, že zpíváte o sobě, o svých životních zkušenostech…

Pokud s textem nebudete propojeni vy, jako zpěváci, tak jak se poté mohou s vámi propojit vaši posluchači??

 

Zkuste toto jednoduché cvičení ke zlepšení vaší interpretace:

  1. Zaměřte se pouze na interpretaci a pěveckou techniku na chvíli „odložte“ stranou.
  2. Napište, nebo vytiskněte si text, a přečtěte si ho jako monolog.
  3. Vypište si klíčová slova písně a popište si vaše pocity, které ve vás vyvolávají, a také jak na vás v rámci té písně působí.
  4. V každé sloce a refrénu se zamyslete, co byste chtěli těmito slovy svým posluchačům předat, jaké emoce byste chtěli, aby z vašeho zpěvu pocítili, kde chcete určitá slova zdůraznit, a jak píseň ztvárníte dynamicky, aby měla píseň vývoj.
  5. Nahrávejte si svůj vlastní zpěv a všímejte si detailů, co se vám na vašem zpěvu líbí, co zase ne, a zkuste si nazpívat několik variant, pak si „vyzobejte“ ty nejlepší kousky a poskládejte si píseň tak, abyste z ní měli opravdu dobrý pocit :-)

Pokud jste na svou píseň aplikovali výše uvedené body z tohoto cvičení, tak byste měli mít už mnohem větší představu o tom, jak s interpretací můžete pracovat :-)

 

Až budete příště zpívat nějaký cover nebo i vaší originální píseň, zkuste být „teď a tady“ s textem. Přemýšlejte o tom, co a jak zpíváte. Když se jako zpěváci opravdu propojíte s textem, budou mít vaše písně přidanou hodnotu – píseň tak bude mít vaši opravdovou životní zkušenost a bude pro vaše posluchače věrohodná. A to je přesně ta chvíle kdy se stane to „kouzlo“, že z vás lidé na koncertě nespustí oči a budou poslouchat každičké slovo, každičký tón, který ze sebe vydáte… :-)

 

Motto pro vás: Zpívejte svým srdcem!

 

Vaše Kateřina

Kateřina Jindrová Zítková
Kateřina Jindrová Zítková - zpěvačka, herečka, dabérka, lektorka zpěvu a fitness trenérka

Spoj se se mnou na sociálních sítích

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů