Jak zpívat, když jsme nemocní?

jak-zpivat-kdyz-jsme-nemocni

Asi každý zpěvák se někdy dostane do situace, kdy onemocní a jeho hlas nefunguje zrovna tak, jak by potřeboval. Co s tím?

Když jste nemocní, tak raději vůbec nezpívejte. To jste asi úplně nechtěli slyšet, že? Ale víte, co se vlastně uvnitř nás a na našich hlasivkách děje, když jsme nemocní?

Často za mnou přijde žák a říká: „Kačko, bolí mě v krku a jsem totálně zablokovaný, chci zpívat, ale nevím, co mám dělat.“ 

Když jste nemocní, tak naše tělo bojuje s nemocí a je velmi oslabené. Když vás bolí v krku, tak váš krk i hlasivky jsou zasaženy nejčastěji nějakým zánětem, to znamená, že jsou hlasivky zarudlé a oteklé a v podstatě i jejich tvar a pohyb je jiný, než když jste zcela zdraví.

Další věc, která vás může trápit je, že máte rýmou zasažené dutiny v hlavě, kde váš hlas rezonuje, to pak místo „máma“ řeknete „bába“, protože máte všechno zduřelé, a kvůli hlenům v dutinách ani nemůžete dýchat nosem. Pokud vás v krku nebolí, ale máte jen rýmu, tak i přesto je lepší nezpívat. Zvuk rezonuje v našem obličeji, zejména v našich dutinách, což je velmi důležité, protože tady všude se tón formuje, a tady můžete taky vytvořit vyšší hlasitost. Když máte rýmu, je to tam ucpané a nerezonuje to, tak jak byste potřebovali, a abyste to nějak vykompenzovali, tak se to pak při zpívání snažíte dohnat tím, že to „taháte“ krkem, a abyste zesílili hlasitost začnete křičet, svíráte se, a tomu byste se opravdu měli vyvarovat.

Když jste nemocní, tak bych vám doporučovala kompletní hlasový klid. Prostě si lehněte a nechte své hlasivky odpočívat a nesnažte se trénovat zpěv. Je to v podstatě jako byste chtěli jít běhat s bolavou nohou. Když byste zpívali i přes vaši nemoc, tak si ji můžete ještě zhoršit a rekonvalescence je potom mnohem pomalejší.

Když si dáte pár dní klidu, tak se nebojte, že by vaše pěvecká technika zmizela. Mezitím můžete pracovat třeba na dechových cvičeních, při kterých hlasivky nepoužíváte a můžete si tak i v průběhu nemoci procvičovat techniku dechu, která je ke zpívání nezbytná.

Po pár dnech klidu se budete cítit lépe, váš hlas se pomalu vrátí do „normálu“, a pokud vás nebude nic bolet, tak můžete zkusit třeba pár cvičení na rozezpívání, ale určitě to nijak hned po nemoci nepřehánějte, dejte svým hlasivkám čas.

A pokud opravdu musíte zpívat, když jste nemocní, když máte třeba nějaké vystoupení, koncert nebo třeba i soutěž, tak to, prosím, moc nepřehánějte.

  • Udělejte si na začátku dechové cvičení, lehce se rozezpívejte, nejlépe dělejte ta nejjednodušší cvičení, která znáte, např. brumendo, a snažte se co nejvíc myslet na techniku, abyste si neublížili.
  • Hodně, ale opravdu hodně pijte, ať spláchnete v krku všechny hleny, které stékají i na hlasivky.
  • Zpívejte krátce, nebo si dělejte delší pauzy mezi zpíváním.
  • Co nejdříve to bude možné, zalehněte s teplým zázvorovým čajem do postele.

 

Doufám, že jste si po přečtení tohoto článku ujasnili, co dělat, nebo spíš nedělat, když jste nemocní. Ve výsledku je to jen a jen na vás, ale opravdu doporučuji, pokud jste nemocní a chcete být co nejdříve fit, tak odpočívejte a pár dní vůbec nezpívejte.

Vaše Kateřina

Kateřina Jindrová Zítková
Kateřina Jindrová Zítková - zpěvačka, herečka, dabérka, lektorka zpěvu a fitness trenérka

Spoj se se mnou na sociálních sítích

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů